Blog Detayı

SSL Sertifikası Nedir

SSL Sertifikası Nedir

SSL Sertifikası ve HTTPS son günlerin gözde kelimeleri. Web sitesi sahipleri, online şirketler, web sitesi ziyaretçileri, online ödeme portallarını kullanan kişiler, kısacası internette bir şeyler yapan hemen herkes HTTPS ve SSL Sertifikaları konuları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bu terimler teknik olmayan personel için biraz karışık olabilir ama sibergüvenlik farkındalığı tüm internet kullanıcıları için bir mecburiyet halini almıştır; özellikle de sık sık karşılaşılan siber saldırılar ve kötü amaçlı yazılımlar düşünüldüğünde. Bir sayfada SSL olup olmadığı adres çubuğundaki kilit ikonundan anlaşılabilir. SSL tipine bağlı olarak, adres çubuğu yeşil renkli de olabilir. Ayrıca adresin başında “http://” değil, “https://” yazar.

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) istemci-sunucu modeli içerisinde gerçekleşen bir uygulama katmanı talep-cevap protokolüdür. İstemci görevini gören bir web tarayıcısı bir HTTP talebini sunucuya iletir, sunucu da bu mesaja cevap verir. Basit kelimelerle anlatacak olursak, bu hipermetin belgelerini World Wide Web’de (www) bir kaynaktan bir hedefe göndermek için kullanılan standart protokoldür.  

Bu protokol her ne kadar uzun yıllardan beri kullanılıyor olsa da, HTTP çok güvenli değildir. HTTP zaman içerisinde HTTPS’e dönüşmüştür. HTTPS bir bilgisayar ağı içerisindeki güvenli iletişim için internette en çok kullanılan protokoldür. Bu protokolde iletişim SSL (Secure Sockets Layer) veya TLS (Transport Layer Security) ile kriptolanmış bir bağlantı üzerinden gerçekleşir. HTTPS ziyaret edilen web sitesini onaylar ve alışveriş halindeki verinin gizliliğini ve bütünlüğünü korur. Siber suçlular bu verileri man-in-the-middle (MitM) saldırılarıyla ele geçirmeye çalışır.

Önceleri HTTPS bağlantılar çoğunlukla sadece hassas işlemler, e-ticaret ve ödeme işlemleri ve e-posta iletişimi için kullanılıyordu. Sonraları her tür web sitesi sayfa özgünlüklerini korumak ve gizliliği sağlamak amacıyla HTTPS kullanmaya başladı. HTTPS şu an büyük bir çoğunluk tarafından tercih edilmekte. Google da HTTPS sayfalara arama sonuçları sayfalarında daha üst sıralarda yer veriyor.